Tymczasowe aresztowanie
Tymczasowe aresztowanie jest środkiem zapobiegawczym, który umożliwia zabezpieczenie prawidłowego przebiegu postępowania przygotowawczego. Osoba aresztowana zostaje odizolowana od świata zewnętrznego i swoich bliskich, jednak wciąż przysługują jej pewne prawa, m.in. do kontaktu z obrońcą. Zazwyczaj adwokat jest wynajmowany przez rodzinę, choć skontaktować może się z nim także aresztowany. Jeśli osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa nie ma pieniędzy i możliwości zatrudnienia obrońcy, wówczas jest on przydzielany z urzędu.
Jak obrońca może pomóc osobie tymczasowo aresztowanej?
Tymczasowo aresztowany może kontaktować się ze swoim obrońcą bezpośrednio, poprzez pocztę lub telefonicznie. W przypadku korespondencji nie ma ograniczeń. Wizyty bezpośrednie i połączenia telefoniczne wymagają uzyskania zgody organów, które prowadzą postępowanie przygotowawcze (nie ma jednak możliwości odmowy). Reprezentując moich Klientów, którzy zostali tymczasowo aresztowani, mogę złożyć zażalenie z tytułu aresztowania, w terminie 7 dni od daty nastąpienia zdarzenia.
Ponadto zawsze wnoszę wniosek o uchylenie lub zmianę tymczasowego aresztowania, m.in. na dozór policji. W grę wchodzi również poręczenie majątkowe, poręczenie osobiste, zakaz opuszczania kraju itp. Po opuszczeniu aresztu osoba podejrzana ma więcej możliwości obrony. Ja jako adwokat mogą natomiast bez ograniczeń kontaktować się z Klientem i lepiej przygotować się do dalszej sprawy. Jeśli jednak nie uda się uzyskać zwolnienia, wówczas staram się o ustanowienie możliwości widzeń z bliskimi lub kontaktowania się z nimi telefonicznie.