Odszkodowania
W mojej kancelarii adwokackiej zajmuję się również odszkodowaniami. Są to świadczenia, które należą się osobie poszkodowanej. Wypłaca je osoba zobowiązana z mocy prawa do naprawienia wyrządzonej szkody. Obecnie wyróżnia się trzy grupy podmiotów, które muszą pokryć koszty związane z odszkodowaniem:
- sprawcę wyrządzonej szkody (np. osobę fizyczną)
- podmiot, który z mocy prawa jest odpowiedzialny za naprawienia szkody wyrządzonej przez kogoś innego (mowa tutaj m.in. o pracodawcach czy też rodzicach, czyli osobach odpowiadających za skutki czynów podlegających sobie osób/dzieci)
- inne podmioty przyjmujące się siebie odpowiedzialność za cudze działania w drodze zawartej umowy (np. firmy ubezpieczeniowe)
Jaką formę może przyjąć odszkodowanie?
Odszkodowanie zawsze ma formę świadczenia. Z tego względu, może polegać na przywróceniu stanu zgodnego z prawem lub też na wypłacie kwoty, która będzie stanowiła równowartość poniesionej szkody. Forma odszkodowania jest najczęściej wybierana i dostosowywana do woli osoby poszkodowanej. Wyjątkiem są sytuacje gdy spełnienie świadczenie jest niemożliwe, np. gdy naprawa rzeczy na to nie pozwala ze względu na stopień jej uszkodzenia. Wówczas można wnieść jedynie roszczenie o zapłatę.
W jakiej sytuacji warto ubiegać się o odszkodowanie? Gdy powstanie szkoda lub gdy zdarzenie w wyniku którego powstała szkoda, rodzi za sobą odpowiedzialność odszkodowawczą. Sprawy tego typu nie są łatwe, ponieważ nie zawsze szkoda jest oczywista i łatwa do udowodnienia. Niemniej jednak podejmując się sprawy zawsze zbieram rzetelne dowody, działające na korzyść Klienta.